Zamyšlení o horách

20.05.2018 21:27

Chovejte s k horám tak, jak byste chtěli, aby se ony chovaly k vám. Ohleduplně, tiše a s pokorou. Určitě si toho všimnou a ocení to. Minimálně se vám odvděčí prudkými kopci, které vyfuníte až do sedla či na vrchol. Nastraží vám krásné brody, výšvihy, sněhoviska nebo suťoviska, která budete muset překonat. A pak večer na chatě nebo pod stanem si na to vzpomenete, jak to bylo úžasné. Připraví vám roje dotěrného hmyzu, ostrý vítr, velké sněhové vločky nebo úplnou mlhu.

Takhle se chovají od nepaměti. Ale nejsou škodolibé. Neházejí vám kamínky nebo sníh do bot, když nemáte návleky. Schválně vám nelepí sníh na mačky, když nemáte na nich vyhazováky. Jako naschvál neuvaří mlhu nebo na vás nespustí sněhovou přeháňku, když nemáte mapu a buzolu. Nepustí mrazničku, když nemáte v batohu teplou bundu. Nezapnou solárko naschvál právě ten den, kdy jste si zapomněli doma opalovací krém nebo sluneční brýle. Nevylijí na vás kýbl s vodou, když jako na potvoru nemáte s sebou nepromokavou bundu a pláštěnku na batoh. Tohle hory nedělají naschvál. Jsou prostě takové.

Lézt na hory vlastně nemá smysl? Nebo má? Hory tady stály a z pohledu geologie je to hromada šutru někdy pokrytá sněhem či ledem. A přesto se na ně škrábeme a fascinují nás. Proč? Na tuhle otázku hledáme odpověď. A vždycky na horách. Jak příznačné! Proto se tam asi vracíme a přemýšlíme. Hledáme.

Pro vaše bezpečnější výpravy za hledáním odpovědi na otázku „Smyslu života, hor a lezení vůbec“ jsme v naší kanceláři horských vůdců připravili ledovcové kurzy nebo alpské výstupy na hory, které máme všichni tak rádi.

Praktický ledovcový kurz s horským vůdcem

Praktický ledovcový kurz s horským vůdcem. Žádné jako, ale opravdové trhliny!

—————

Zpět